Sporttáplálkozási irányelvek: Mit együnk edzés előtt, közben és után?
Szerző: Sportorvos.hu
A 2000-ben kiadott amerikai sporttáplálkozási irányelvek az alábiak szerint fogalmazzák meg az edzés előtt, közben és után javasolt étkezés legfontosabb szempontjait. A sporttáplálkozás irányelvei: Mi a sporttáplálkozás? 4/2 Sporttáplálkozási irányelvek: Az energiabevitel 4/3 Sporttáplálkozási irányelvek: Mit együnk edzés előtt, közben és után? Sporttáplálkozási irányelvek: Mennyi vitaminra van szükség? Edzés-, ill. verseny előtt közvetlenül már egyáltalán nem célszerű enni, mivel legyen szó bármilyen ételről, italról, idő kell, hogy kiürüljön a gyomorból. Sportolni pedig nem lehet teljes erőbedobással abban az esetben, ha a gyomorban emésztetlen képlet van. Természetesen nem vagyunk egyformák, így az emésztési folyamatok ideje is eltérhet egymástól. Vannak, akiknek gyomra szinte 10-20 perc alatt képes pl. egy banánt továbbküldeni, míg másoknak a folyamat jóval több időbe telik. Az edzés- ill. verseny előtti étkezésre vonatkozó javaslatok elsősorban az ételek emészthetőségét, felszívódási képességét veszik figyelembe. A magas zsírtartalmú, fűszeres ételek lassan emészthetőek A tápanyagok közül a zsírok lebontásához kell legtöbb idő. Majd a fehérjék, végül a szénhidrátok következnek. Az olajos hal például képes akár 8 órán át a gyomorban tartózkodni, míg egy darab banánnak elég 15-30 perc. Mindebből következik, hogy a magas szénhidrát és alacsony zsírtartalmú ételeket célszerű választani edzés előtt és legalább egy órával a tréning kezdete előtt elfogyasztani. A fűszerezés és az ételkészítési mód is sokat számít az emésztés ütemének szempontjából. A gazdagon fűszerezett (hagymás, olajban pácolt, stb.) ételek lebomlása, felszívódása jóval lassabban következik be, mint az egyszerűen fűszerezett zsiradék nélküli falatok. Természetesen az elfogyasztott ételek mennyisége is fontos jellemző. Ezért törekedni kell a „többször kis adagok” elvének betartására.Fontos a folyamatos energiapótlás.
Mit mutat meg a GI?
A GI-ből arra tudunk következtetni, hogy milyen gyorsan szívódik fel az adott ételekből a szénhidrát. A vizsgált élelmiszer 50 g szénhidrátot tartalmazó mennyiségének elfogyasztását követő vércukorszint-emelkedést egy referenciához viszonyítják, s az érték 0 és 100 közé esik. Pontosan megítélni a GI alapján azt, hogy időben mikor van a csúcson a vércukorérték nem lehet, csak az adott ételekt kategóriákba lehet besorolni, hogy gyorsan, közepesen vagy lassan éri el a vércukor a csúcsot. Edzés, ill. verseny alatt a folyamatos folyadékbevitel és az elvesztett energiapótlás a cél. Ez utóbbit szénhidráttartalmú itallal, folyékony szénhidráttal, energiaszelettel, esetleg banánnal vagy a sokaknak jól bevált szőlőcukorral tudjuk kivitelezni. Körülbelül 20 perc kell ahhoz, hogy a gyorsan felszívódó egyszerű cukrok vércukorszint emelő hatása megszűnjön, vagyis célszerű húsz percenként folyamatosan pótolni az energiát, ha meg akarjuk akadályozni a teljesítményzuhanást. Számos ajánlás inkább az összetett, lassabban felszívódó szénhidrátokat részesíti előnyben, mivel ennek hatására később következik be a vércukorszint emelkedés, majd csökkenés, így akár egy óráig is kibírjuk, ú.n. eléhezés nélkül. Edzés, ill. verseny után elsődleges a folyadékpótlás, majd ezután a lemerült szénhidrátraktárak újratöltése és a regeneráció biztosítása. Vagyis törekedni kell a tápanyag és vitamindús menü elfogyasztására. Ilyenkor nem csak a szénhidrátra, hanem az értékes fehérjére és némi zsírra is nagy szüksége van a szervezetnek. Gondoskodni kell az immunrendszer védelméről Emellett célszerű olyan ételt is fogyasztani, amely az immunrendszer védelmét megerősíti, mint pl. joghurtot vagy egyéb tejterméket. Nem szaband figyelmen kívül hagyni a mikronutriensek szerepét sem, vagyis a vitamin és ásványi anyagokban gazdag zöldségek, gyümölcsök, olajos magok (pl. mandula, kesúdió, stb.) bevitele sem mellőzhető. Az amerikai ajánlás szerint még az élsportolóknak sincs szüksége külön vitaminkészítményt szedni abban az esetben, ha maximálisan eleget tudnak tenni a változatos, rendszeres, tudatos étkezés irányelveinek, ha nem szenvednek felszívódási, ill. anyagcsere-betegségben, ha nem fogyókúráznak és ha nem vegánok.
Éhség ellen elég a sport? Veszélyes lehet a hirtelen kezdett testedzés Depresszió és elhízás: a tyúk vagy a tojás? Folyékony ebéddel a legjobb fogyókúrázni Az elhízás növeli a prosztatarák kockázatát Spinning Sport és az ízületek védelme A futás hatása a szervezetre Az úszás hatása a szervezetre Edzésterv otthonra ülőmunkát végzőknek Azok a vegetáriánus sportolók, akiknek étkezésében szerepel tejtermék és tojás, már védettek a vitaminhiány kialakulásával szemben. Viszont étrend-kiegészítőket célszerű alkalmazniuk azoknak a sportolóknak, akik teljesen mellőznek mindenféle állati eredetű ételt és élelmiszert.
Óvatosan az étrend-kiegészítőkkel
Az étrend-kiegészítés nem egyszerű dolog, mert fajtáját és minőségét tekintve is nagyon sokféle szer található a piacon. Sokszor nem az ára dönti el a minőséget, nem beszélve arról, hogy az élsportban a bevizsgálatlan étrend-kiegészítő – jóllehet doppingszempontból ártalmatlan – mégis hordoz veszélyt doppingvétség szempontjából. Ezért csak az olyan étrend-kiegészítő javasolható, amely bizonyítottan nem tartalmaz doppinganyagot, és amelynek alkalmazása az adott sportoló személyére szabottan indokolt. Ennek megállapításához célszerű sportorvos-dietoterapeuta véleményét kérni. (WEBBeteg – Sportorvos.hu)
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/sport_egeszseg/10071/a-sporttaplalkozas-iranyelvei